A szár használata nem olyan egyszerű, mint aminek elsőre tűnik.
1. A szár meghúzásával nem feltétlenül lassul a ló. A ló hátulsó lábának mozgása ugyanis két egymástól függeten részletre osztható: a hátra és az előrelendülésre. Minél jobban hátra lendül a láb, a ló annál inkább tudja előrefelé tolni magát. A hátralendülés mértéke (szöge) arányos a ló sebességével. Minél nagyobb a hátulsó láb előrelendülésének mértéke (szöge), annál nagyobb a hordozóerő, annál fordulékonyabb a ló. Szárral azért nehéz lassítani a ló mozgását, mert az nem a hátraszöget (a tolóerőt és ezzel a sebességet), hanem az előreszöget (a hordozóerőt, a lendületet) csökkenti. A kéz ezért nem hathat hátra. Ha a szársegétség során a ló nyaka rövidül, akkor túl erős volt a kéz, a lovas a ló lendületét rombolta - akarata ellenére.
2. A képzett és teljesen elengedett ló a külső (indirekt) szár hatására fordul, mert az ilyen ló érti és elfogadja a szár oldalirányú nyomását. A belső szár használatának szükségessége merevségre, képzetlenségre utal. Minél merevebb a ló, annál inkább hatékonynak érzi a lovas a belső szár hatását, ugyanis a merevség eredményeként a belső szár hatásbahelyezésével a ló csípője az ellenkező irányba kiesik. Ezért érezheti (hamisan) a merev lovon ülő lovas a belső szár erőteljes fordítóhatását.
3. A szár tulajdonképpen több szerszám egy formába csomagolva. A lovasnak a szár használata előtt el kell döntenie, hogy a szár melyik funkcióját használja - a lónak pedig mindezt meg kell értenie és el kell fogadnia:
a) a szár állíthatja a ló fejét (a szár a zablánál oldalirányban hat),
b) a szár oldalirányban vezetheti a ló vállát (a szár a vállaknál hat oldalirányban - direkt és indirekt szárhatás)
c) a szár mélyebbre, vagy magasabbra igazathatja a lovat (a szár a zablánál hosszirányban hat - keretigazító/engedő szárhatás)
d) a szár hátraigazíthatja a ló törzsének súlypontját a nyak alakának változtatása nélkül (a szár a ló vállaknál hat - felvevő szárhatás)
e) kitartó szárhatás (a szár hatására a ló izmainak ellazításával reagál)
A szárhatásokat külön-külön is, de egyszerre is lehet alkalmazni. Magára a szárhatásra is reagálnia kell a lónak, de test és csizmasegítséggel meg lehet azt erősíteni. A szárhatások megtanulására és begyakrolására legegyszerűbb mód a kézen történő munka.